Filc a jeho využití

Filc je velice důležitý a nezbytný pro výrobu spousty věcí. Vlastně filc je tu už s námi po dlouhá staletí. Na začátku práce s filcem byly materiály výhradně jenom přírodní. Ale časy se mění a doba jde velmi rychle kupředu. A tak už se upustilo od přírodních materiálů a výroba filcu se zcela nahradila vlákny umělými. Filc je také dost speciální, že jeho vlákna se při stříhání vůbec netřepí. To je dosaženo tím, že se upravuje speciálním vpichováním jehel, které způsobí zauzlování jednotlivých vláken. V minulých letech se filc nazýval jako plsť. A plsť se například nejvíce vyráběla z vlněné tkaniny.

filcové klobouky

A to zejména na zateplení obuvi nebo jako měkká výstelka na pouzdra. Třeba na brýle nebo na dalekohledy, fotoaparáty a podobně. Z plsti se ještě dodnes vyrábí různé klobouky a pokrývky hlavy. Nebo v letech minulých nedali myslivci dopustit na plstěný myslivecký kabát hubertus. A dnes se už plsť řadí mezi technické a dekorační textilie. Používá se také například na doplňky a pomocné věci. Jako jsou třeba výstelky límců. Plsť je velice pevná a tuhá. Takže na výrobu každodenního oblečení se určitě nehodí. Plsť je i docela tlustá proto se netřepí a krásně drží tvar. Asi její nevýhodou je, že vůbec nesaje vodu. Dá se ale velice dobře upravovat. https://cs.wikipedia.org/wiki/N%25C3%25A1pov%25C4%259Bda:Jak_editovat_str%25C3%25A1nku A to například stříháním a řezáním.

filcové bačkůrky

Vyrábí se především z vláken rouna. Dnes se už dá zplstit kde jaký povrch. Dnes se rouno na plsť míchá s vlnou ovčí a s rounem syntetickým. Čistě technické rouno je vytvořeno z vláken polyesterových, polypropylenových. Plstě se používají v hudebním průmyslu, obuvnictví, sedlářství či stavebnictví. Také se hodně využívá plsť pro hobby tvoření. Můžete na ni psát i malovat. Pokud chcete třeba plsť obkreslovat můžete už koupit hotové tvary a obrázky. Plsť se buď vyrábí za mokra nebo za sucha. Z plsti se vyráběly například uniformy a stejnokroje. Takže filc neboli plsť je tu s námi od nepaměti až do dnešních dnů. Což je super. Je to velký pomocník při mnoha pracích.


Podobné příspěvky