Je vhodné kupovat starým lidem chytrý mobilní telefon?

Mobily se staly prakticky nezbytnou součástí dnešních životů. Mají je i děti a staří lidé. A právě u nich se nyní zastavíme. Pokud chceme totiž koupit nějaký příslušníkovi této věkové kategorie, musíme uvážit několik věcí.

 

V první řadě není samozřejmě pochyb, že mobil je užitečný přístroj i pro staré lidi. Mohou si tak snadno kdykoliv zavolat pomoc, pokud se jim něco stane. A to jim může i zachránit život. Z tohoto pohledu se tato koupě rozhodně vyplatí. Problém je, který z mnoha nejrůznějších typů jim máme koupit.

 

chytrý mobilní telefon

 

A zde nastává problém. V současnosti jsou bezpochyby nejlepší chytré mobilní telefony. Ty zajišťují nejen možnost volání, ale také přístup na internet a celkově fungují jako jakýsi kapesní počítač. Díky tomu mají mnohem více možností, například u prarodiče s Alzheimerem jej můžeme propojit s naším počítačem a kdykoliv se tak podívat, kde se nachází.

 

Ovšem otázkou je, zda to není příliš velký zásah do soukromí dané osoby. Je třeba si totiž přiznat, že se v podstatě jedná o špehování. Zde pak záleží na tom, jak vážný je stav dané osoby a jak velká je pravděpodobnost, že něco takového bude potřeba.

 

klasický mobilní telefon

 

Dále je zde fakt, že mnoho starých lidí si příliš nerozumí s moderní technikou. Také jejich motorické dovednosti jsou poněkud horší, což může působit problém při manipulaci s dotykovým displejem. Jistě, jsou výjimky, které si i ve stáří zachovávají čilý mozek a šikovné ruce, avšak těch není mnoho.

 

Zde je proto lepší se realisticky zamyslet nad tím, zda onen člověk bude schopen plně využívat možností daného telefonu, a zda s ním dokáže dostatečně snadno manipulovat, aby mohl kdykoliv bez problému zavolat.

 

I z těchto důvodů je pro tuto generaci mnohdy vhodnější klasický tlačítkový typ, se kterým pro ně není až tak složité pracovat. Díky tomu budou spokojeni jak oni, tak i vy. A o to tu jde především.


Podobné příspěvky