Speciální žárovky pro domácí spotřebiče

Některé spotřebiče v domácnosti vyžadují nasazení speciální osvětlovací techniky. Ta musí odolávat zvýšeným nárokům na provoz, anebo jde o stroje a přístroje specifické konstrukce s neobvyklými typy patic svítidel.

šicí stroj

Chladnička a mraznička

Stává se, že životnost vašeho mrazáku nebo chladničky přesáhne dobu svícení malé žárovičky uvnitř chladicího prostoru a v takovém případě se musíte poohlédnout po speciálních žárovkách. Jednou z nich jsou zhruba 6 cm dlouhé žárovičky se závitem E14 s osvitem v neutrální bílé barvě. Jejich provozní teplota je přizpůsobena okolnímu prostředí, snesou zátěž od -20 do + 40 stupňů. Většina těchto modelů je využitelná i v kuchyňských digestořích, v orientačních svítidlech, ve stolních a závěsných lampičkách se závitem E14 (miňonky), v přenosných chladicích boxech, v šicích strojích apod.

Plynové a elektrické trouby

Pro tyto účely jsou přizpůsobeny výrobky s baňkou z odolného křemičitého skla vůči vysokým teplotám, snesou i dlouhodobě teplotu 300 stupňů Celsia. Jsou to ovšem výrobky určené výhradně pro tepelné zátěže a nejsou proto vhodné pro běžné denní svícení. Jedná se zpravidla o žárovky s wolframovým vláknem s paticí E14 a životností zhruba 1000 hodin, jejich cena je však velmi nízká a pořídíte je řádově v desítkách korun.

svítilna

Kapesní svítilny

I v dnešní době rozvinuté technologie osvětlení LED včetně akumulátorových svítidel je stále na trhu poptávka po kapesních svítilnách v retro stylu. V některých domácnostech dokonce tyto přístroje pracují desítky let a není důvod se jich zbavit. Jsou osazeny drobnými vláknovými žárovičkami se závitem E10. Jejich životnost je sice vymezena patnácti hodinami provozu, ale vzhledem k jejich sporadickému využívání jde řádově o využitelnost v měsících až několika letech. Navíc jejich cena do deseti korun za kus umožňuje zakoupení více kusů do rezervy.


Podobné příspěvky